Salon Dekorasyonu

Evimizin en önemli bölgesi salonudur. Bu önemin nedeni gayet açık. Sadece bir kişiye ait bir oda değil, çoğu zaman akrabalarımız veya dostlarımız ile keyifli vakitler geçirdiğimiz bir bölüm olduğundan dolayı salon dekorasyonu ayrı bir öneme taşır.

Renk seçimi en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan sadece biridir. Salonun hacmi ve baktığı cephe renk seçiminde büyük önem arz eder. Genellikle oturma odaları olarak belirlenen bu bölümün küçük hacimli olması, renk seçiminde daha pastel ve açık tonlara yönelmemizi işaret etmektedir. Açık tonlar odanın olduğundan daha büyük gözükmesine yardımcı olacağından, idealdir. Beyaz ve beyazın kırık tonları dar salon tasarımı için uygun bir seçim olabilir. Günümüze baktığımızda doğaya bir dönüş olduğundan dolayı toprak, bej tonları da sıkça kullanılmaktadır. Yine aynı zamanda yeşil ve mavinin tonları da salon tasarımı için düşünülebilir. Eğer cesur seçimler yapmak istiyorsanız mor, bordo, kırmızı gibi cesaret gerektiren tonları da salonunuzun bir bölümünde kullanabilirsiniz.

Salon tasarımı için aydınlatma nasıl olmalı? Salon veya oturma odaları için farklı aydınlatma tercihleri düşünülebilir. Bunlardan başlıcaları lambader, aplik ve sarkıtlardır. Salonunuzu kullanım özelliğine göre bu seçimi yapabilirisiniz. Örneğin: Dinlenmek için salonu kullanıyorsanız, yumuşak ve sarı tonlarda bir aplik veya lambeder uygun olacaktır. Ayrıca salonun farklı bölümlerine göre farklı aydınlatmalar kullanılabilir. Oturma bölümünde daha dinlendirici, yemek masasının bulunduğu bölümde ise daha aydınlatıcı ürünler bulundurabilirsiniz.

Salon tasarımında en çok yapılan yanlışlardan da bahsetmek istiyorum. Evinizin daha hoş ve daha güzel gözükmesi için birçok biblo, vazo; yani aksesuar satın almış olabilirsiniz. Bunları ulu orta sergilemek yerine bir vitrin içerisinde sergilemek daha doğrudur. Çünkü temizlik yaparken, bu biblo ve aksesuarlar rahat hareket etmenizi engelleyecektir. Mümkün oldukça aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız.

Diğer bir yanlış da televizyonun konumlandırılmasıdır. Direk, salonunuzun orta yerine bir televizyon koymak yerine televizyonu duvara dayamalısınız. Böylece hem yer kazanacaksınız, hem de ferah bir alan elde edeceksiniz. Eğer televizyonu duvara monte ederseniz, televizyonun yerini değiştirirken zorlanmanıza sebebiyet verecektir. Ya doğru bir alan belirleyerek televizyonu duvara monte etmeli ya da bir televizyon ünitesi kullanarak bu sorundan da kurtulmalısınız. Salon Dekorasyonu

Advertisements
Standard

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s