Antika Kapılar ve Diğer Eşyalarla Uyumu

Güzel bir evi tamamlayan en önemli unsur evle uyumlu mobilyalardır. Evin en dikkat çekici parçalarından biri de kapılardır. Kapılarda bulunan desen ve işlemeler göze hoş gelen ve evdeki diğer mobilyalar ile tamamlayıcı özellikte olması gerekir.

Geçmişte ayrı bir öneme sahip olan kapılarda bulunan desene göre evde bekâr erkek ya da bayanın olduğu belirtilir ve yahutta yaşlı insanların yaşadığı anlaşılır ona göre davranılırdı. Kapıda bulunan tokmakların bile önemi vardı. Gelen erkek misafirler üstte bulunan kalın ses çıkaran tokmakla kapıyı çalar, bayan misafirler ise altta bulunan daha ince ses çıkaran tokmağı kullanırlardı. Böylece içeride bulunan hane halkı ona göre hareket eder kapı edebiyle açılırdı.

Eğer eviniz daha klasik konak tarzında ise evinizin içinde bulunan kapılarınız canlı renkten ziyade pastel ve kapalı renklerin kullanılması daha uygundur. Pencere tarzına göre de işlemeler seçilerek daha şık görünmesi sağlanabilir. Kapı firekleri de pencereler de bulunan kollarla aynı renk ve desende olması evinize ayrı bir hava katacaktır. Bununla birlikte evdeki uyuma fazlasıyla önem veren bir yapıya sahipseniz zeminde bulunan laminatların da aynı renkte olması göze daha da hoş gelecektir. Kapı ve pencereler de bulunan işlemelerle aynı tarz desenler laminatlarda da kullanılabilir. Firek ve kulplara takılacak küçük taşlar ayrıntı bir güzellik olarak ortaya çıkacaktır. Bu sayede evinize farklı tarihi bir hava kazandırmış olursunuz. Antika Kapılar ve Diğer Eşyalarla Uyumu

Advertisements
Standard

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s